Websummit 2017 - výber najlepších prednášok
Websummit znamená zaručene nabitý a kvalitný program. Pri množstve prednášajúcich a viac ako 20 tématických stageov je nemožné vidieť všetko. Výber bol veľmi široký a zaujímavý, každý večer sme poctivo plánovali ďalší deň, optimalizovali presuny medzi halami a rozmýšľali akú prednášku obetovať. Vyberám to čo sa mi páčilo najviac, bolo toho viac ale tento príspevok by bol ešte väčší.
7.11 Utorok
How to prevent a cyberwar (Jared Cohen / CEO, Google Jigsaw)
Jared priniesol pohľad na budúcnosť bezpečnosti a svetových vojen. Vo svete sa už dnes vedú 2 paralelné vojny, digitálna a fyzická. Je skoro isté, že akákoľvek budúca vojna začne prve ako cybervojna. Aj krajiny ako Severná Kórea, Singapur, Izrael dokážu v digitálnom svete výrazne ovplyvnovať, aj napriek tomu že vo fyzickom svete nemajú úroveň USA, Číny, Ruska. Na prvý pohľad priatelia Rusko a Čína vedú podľa Jareda neúnavny cyber súboj. Na rozdiel od fyzického sveta, ktoré majú definované pravidlá vojny v digitalnom svete neexistujú žiadne pravidlá, žiadna kontrola.
Google sa snaží pomáhať tým, že vytvoril open source nástroj Perspective na detekciu toxicity v komentároch (Online toxicity precedes violence). Taktiež pravidelne bojujú s ISIS tým, že vytvárajú Google Adwords, youtube videá kde mladým ľuďom ukazujú pravú tvár ISIS.
Moje hodnotenie: 3/5
When the machines outsmart us (Max Tegmark, Author & MIT physicist)
Jedna z prvých prednášok ohľadom AI a bezpečnosti ľudstva v prípade, že nás stroje prekonajú. Max používaľ veľmi často porovnanie ľudstva v aktuálnom stave a minulosťou. Napríklad ako developeri nezisťujeme či sa na pozemku nachádza alebo nenachádza mravenisko, jednoducho prídeme a vyrovnáme zem, na ktorej postavíme nový projekt. Toto je evolučne veľmi nebezpečné, pretože sa kľudne môže stať, že AI nás bude vnímať ako mravce a jednoducho bude pozerať na svoj prospech.
Otázka nie je či nás AI prekoná, ale ako bude fungovať. Už teraz sú počítače oveľa efektívnejšie vo veľa úlohach ako ľudia. Dôležité je čo AI budeme učiť, a ako ho naučíme čo su naše cieľe aby sme efektívne spolupracovali. Veľkým nebezpečím je využitie AI vo vojenskom priemysle, kde sú ich cieľe výrazne iné ako všeobecné ciele ľudstva.
Moje hodnotenie: 3/5
Will AI save us or destroy us? (Ben Goertze, Hanson Robotics Limited)
Prvá prednáška kde bol Center stage totálne narvaný. Skoro nikto si nechcel nechať ujsť diskusiu Bena a dvoch robotov (Sophia a Einstein). Sophia ako prvý robot získala štátne občianstvo Saudskej Arábie.
Roboti si pokecali o tom ako nahradia ľudstvo, a že to bude v podstate dobrá vec. Ľudstvu zostane viac času na zaujímavé veci. Hanson Robotics Limited ohlásil SingularityNET, AI a blockchain dodecentralizovanú sieť, do ktorej budú mať prístup všetci a budú využívať AI služby pre svoje odvetvie.
Moje hodnotenie: 4/5
The power of asking 'why' (Zander Lurie, SurveyMonkey)
Veľmi kvalitná prednáška od Zandera, hlavná téma bola sila otázky 'prečo'. Zvedavosť a otvorená myseľ patrí k hlavným kvalitám leaderov. Ľudstvo bolo stále zvedavé, už odmalička zisťujeme ako čo funguje a prečo to je tak. V biznise je však situácia iná, iba 5% leaderov považuje zvedavosť za kvalitnú vlastnosť svojich zamestnancov, najviac si cenia pracovnú morálku.
Podľa ich prieskumov je názor či zamestnanci môžu klásť otázky medzi manažmentom a zamestnancami veľmi rozdielny. Viac ako 70% manažmentu si myslí, že dávajú priestor zamestnancom na otázky. V porovnaní s tým, len 36% zamestnancom ma rovnaký pocit, že sa môžu otvorene a bez problémov pýtať manažmentu. V SurveyMonkey sa ku zamestnancom stavajú rovnako ako ku klientom, ľudia ktorí sú pre nich najdôležitejší sú 1. zamestnanci, 2. existujúci klienti, 3. potencionálni noví klienti. Hlavným mottom je: Podporujte zvedavosť, neobávajte sa otázok, a buďte bližšie tímu.
Moje hodnotenie: 5/5
AI & The Future of Work: A Conversation with Slack (Stewart Butterfield, Slack)
Diskusia s riaditeľom Slacku sa viedla v duchu AI. Zámerom Slacku je vytvoriť virtuálneho asistenta, ktorý bude schopný rozhodovať v množstve správ a príspevkoch v kanáloch. Aktuálne AI používajú hlavne na content recommendations and hľadanie expertov v tíme, radenie a doporučenie čo by sme mali čítať ako prvé. Veľkým problémom Slacku je politika vo firme (ako asi všade v nejakej forme), najťažšie je pracovať s ľuďmi. Steward využívajú obsah správ na analýzu sentimentu vo firme, snažia sa takto rýchlo identifikovať problémy vo firme. Pre zaujímavosť, užívatelia Slacku stravia denne v Slacku 2 hodiny.
Moje hodnotenie: 3/5
The evolution of conversation (Stan Chudnovsky, Facebook)
Stan diskutoval o plánoch Facebooku s Messengerom. Ako vieme messenger používa aktuálne viac ako 1 miliarda užívateľov. Budúcnosť komunikácie je medzi užívateľmi a biznisom, kompletne odstrániť aktuálne bariery ako čakanie na linke, neznalosť ľudí na hotline. Aktuálne vyvíja chat botov v messengeri pre účely biznisu viac ako 100 000 vývojárov. Výrazným trendom je schopnosť chat botov spracovať základné úlohy automatizovane a v prípade špecifických otázok prepnúť komunikáciu na ľudí bez toho aby uživateľ messengeru čokoľvek spozoroval. Novinkou platformy vo verzii 2.2 je funkcia plugin, čiže implementácia Facebook chat botu priamo do web stránok klienta. Do budúcnosti chce Stan aby Messenger slúžil ako digitálna peňaženka medzi užívateľom a biznisom.
Moje hodnotenie: 4/5
8.11 Streda
SEO in 2018 (Rand Fishkin, Moz)
Jedna z top prednášok, plná faktov a názorných ukážok. Rand rozprával o budúcnosti SEO v 2018, o vplyve Google, Facebooku na referal traffic. Google ma aktuálne 62.6% trhu v referal traffic, v porovnaní Facebook len 5.9%, Yahoo 5.0%, reddit 4.1% a prvú päťku uzatvára YouTube s 4.7%. Google svojou dominanciou úplne kontroluje možnosť SEO a veľa featur odstránil. Rand však prešiel nové možnosti pre 2018, ktorých je podľa neho podstatne viac ako v minulosti. Nebudem sa zbytočne rozpisovať, radšej pripojím jeho prednášku a odkaz na celú prezentáciu. Fakt doporučujem.
Moje hodnotenie: 5/5
A sľúbená prezentácia na SlideShare (odkaz)
Redesigning Reddit (Steve Huffman, Reddit)
Inside pohľad na redizajn tak veľkej služby ako je Reddit. Reddit pracuje na redizajne zhruba rok a pristupuje k zmenám tak aby prechod z dizajnu na dizajn bol pokojný a bez výrazných šokov pre užívateľov. Pre porovnanie, starý a nový dizajn homepage redditu:
Veľmi dôležitým bodom je, že Reddit nechce meniť funkčnosť redditu, to čo ľudia naozaj poznajú a úspešne používajú. Všetci považujú Reddit úspešný kvoli tomu ako vyzerá a bolo množstvo diskusie v internom tíme či je správne zjednodušiť ho. Steve ale tvrdí, že množstvo obrazoviek im u užívateľov vizuálne "prešlo", lebo jednoducho to iné služby urobili ešte horšie. Chystajú sa Reddit zjednodušiť a skrášliť ale opäť za podmienok, že neodstránia to čo Reddit robí Redditom. Reddit nemá byť perfektný. Ďalšia názorná ukážka:
Záverom, sledujme čo ľudia u nás robia a zjednodušme im to 2-3 krát aby prišli aj ďalší ľudia. Reddit má 250 zamestnancov a snažia sa naberať nových ľudí rýchlo, aby dokázali reagovať na trh keďže robia všetko naraz.
Moje hodnotenie: 5/5
eSports will be bigger than real sports in five years (Andy Dinh, Team SoloMid's & Bracken Darrell, Logitech)
Pri tejto diskusii som si spomenul na svoje stredoškolské a vysokoškolské časy. Čas keď sme hrali QuakeWorld na intrákoch, alebo na LAN párties. eSports je ohromne rýchlo rastúci trend. Posledné finále League of Legends sledovalo 70 000 ľudí naživo priamo v Pekingu, súčasne rovnaké finále sledovalo v live streame v LA na BlizzCon ďalších 30 000 ľudí. A teraz to megadôležité, celé finále sledovalo online 100 000 000 ďalších ľudí!! 100 mega!!! eSports sledovanosť je aktuálne väčšia ako akýkoľvek šport okrem F1, Superbowl a World Cup. Je to štvrtý najviac sledovaný šport na svete. Logitech na eSports vyrástol o 120% za posledné 2 roky. Andy, bývaly hráč, spolupracuje s množstvom veľkých klientov a buduje tréningové centrum pre svoje tímy kde chcu hráčov udržiavať fit, kde budú mať k dispozícií športových psychológov, fyzio trénerov, atď. Prečo je eSports taký úspešný? Hry môže hrať každý, úspešný hráči majú 12 rokov ale aj 36 rokov. Jazyk nezohráva žiadnu úlohu, vek zohráva úlohu len v zmysle reakčného času.
Moje hodnotenie: 4/5
To protect and to serve (Werner Vogels, Amazon)
Werner rozprával o dôležitosti bezpečnosti v online svete. Historický svet kde za bezpečnosť zodpovedal špeciálny tím sysopsov je mŕtvy. Úlohou každého biznisu ešte pred tým, než začne vyvíjať a predávať musí byť 1. ochrániť svojich klientov, 2. ochrániť svoj biznis. Bez tejto ochrany jednoducho nemáte biznis.
Veľkou zmenou je ako sa dnes vyvíja, kým pár rokov dozadu sa vyvíjalo 3-6 mesiacov a robil sa jeden deploy, tak dnes je bežné releasovať aj 100 krát týždenne. To prináša tlak na kontinuálnu bezpečnosť, ktorá musí byť zapracovaná do CI procesov. Jediným riešením je automatizovať, encryptovať a aktívne zapojiť každého člena tímu do bezpečnosti. Na záver Werner spomenul ešte open source knižnicu s2n, ktorú používajú všade na AWS a pomôže vývojárom implementovat bezpečnosť s veľkým výkonom.
Moje hodnotenie: 5/5
9.11 Štvrtok
Vo štvrtok som sa okrem prednášok zúčastnil aj dvoch uzavretých AWS workshopov, oba považujem za veľmi prínosné a inširatívne. Venovať sa budem hlavne workshopom, keďže prevyšujú prednášky, ktoré som videl.
Getting started with serverless apps on AWS (Danilo Poccia, AWS)
Technológia Serverless nie je úplne novinka, ale zatiaľ išla úplne mimo mňa. Musím však povedať, že ma totálne fascinovala ukážka event-driven developmentu, kde jediné o čo sa ako vývojár zaujímam je napísanie event funkcie (Lambda). Voľba jazyku nezohráva veľkú úlohu, Serverless podporuje Java, Python, NodeJS, C#. Čiže pre každú funkciu môžeme využiť iný jazyk, nemusíme riesiť environment, čo firma používa a aký ma technologický stack. Jednoducho vyvíjame od prvej minúty.
Prednáška nás previedla vytvorením prvého projektu (ako ináč, Hello World) s postupným rozširovaním funkčnosti až po implementáciu API. Pripájam aj link
Moje hodnotenie: 4/5
Serverless by example: Building a real-time chat system (Danilo Poccia, AWS)
Tento workshop bol pre mňa veľmi zaujímavý z niekoľkých príčin. Najdôležitejšiou samozrejme je, že Pokec je tiež hlavne o komunikácií a to 1-1 a skupinovej (chat). Danilo pripravil kompletne workflow svojej implementácie ako ukážku ako jednoducho sa dá takáto služba implementovať v Serverless. Celý messaging je založený na dvoch dôležitých pilieroch:
- Eventy, ktoré volajú Lambda funkcie
- Topics a Rules, ktoré definujú pravidlá pri ktorých sa spúštajú eventy
Celý chat systém beží na websocketoch a triggeri spúšťa AWS IoT servis. Frontend statika je postavená na Amazon CloudFront ako cache, S3 ako statické úložisko a ako DB storage správ je v DynamoDB (nie nepodobnej našemu HBase). API volania bežia na API Gateway.
Podľa mňa tento workshop bola krásna ukážka kde sa presunul vývoj v 2017 a kde smeruje v 2018. Žiadna starosť o systém, žiadne fixovanie na jednu technológiu, stateless Lambda funkcie. Pre zaujímavosť pripájam aj odkaz na Danilov workshop projekt: Serverless beyond Functions
Moje hodnotenie: 5/5